Conference Schedule
Tentative Time Schedule

Technical Program (Tentative)

Floor 2F 8F
Place RA1: Ramada 1 RA2: Ramada 2 RA3: Ramada 3 RA4: Ramada 4 UDO: Udo CHU: Chuja BIA: Biang TAM: Tamna HAL: Halla ORA: Ora ARA: Ara Lobby
Sunday October 28, 2018
13:00 18:00 Registration
14:00 17:00   Tutorial 1
(H. Lee)
Tutorial 2
(Y. Ho)
                 
18:00   Welcome Reception                      
Monday October 29, 2018
8:00 18:00 Registration
8:30 9:00 Opening Ceremony                
9:00 9:30 Plenary Speech (J. Jeffries)                
9:30 10:15 Plenary Speech (J. Park)                
10:15 10:30 Coffee break
10:30 12:00         MON-UDO-I
RF Circuits
MON-CHU-I
Applications of AI & Learning in Communications
MON-BIA-I
Image Analysis & Understanding I
MON-TAM-I
Industrial I
MON-HAL-I
[Special] 5G & beyond I
MON-ORA-I
Battery & ESS
MON-ARA-I
[Special] Security in Communications
12:00 13:30 Lunch
13:30 15:00   MON-RA2-II
Robotics & Control Systems I
MON-RA3-II
Signal Processing I
MON-RA4-II
Cognitive Radio
MON-UDO-II
New Materials & Theory
MON-CHU-II
Other Technologies I
MON-BIA-II
Antenna & Microwave I
MON-TAM-II
LM
MON-HAL-II
[Special] Wearable Technologies I
MON-ORA-II
Electrical Components
MON-ARA-II
[Special] Ethics
MON-LOB-II
Poster I
15:00 15:15 Coffee break
15:15 17:15   MON-RA2-III
Biomedical Engineering I
MON-RA3-III
Image Analysis & Understanding II
MON-RA4-III
Wireless Communication Systems I
MON-UDO-III
Circuits & Systems I
MON-CHU-III
Sensor Technologies & Applications I
MON-BIA-III
Computational Intelligence I
MON-TAM-III
[Special] Machine Learning I
MON-HAL-III
[Special] Humananitarian Technologies I
MON-ORA-III
Modeling & Analysis of Electrical Systems I
MON-ARA-III
[Special] Education
17:15 18:00          
18:00     IAC Meeting        
Tuesday October 30, 2018
8:00 18:00 Registration
8:30 9:15 Plenary Speech (K. Cheun)                
9:15 10:00 Plenary Speech (S. Lee)                
10:00 10:15 Coffee Break
10:15 11:45         TUE-UDO-I
Digital Systems
TUE-CHU-I
Topics in Communications
TUE-BIA-I
EMS
TUE-TAM-I
Industrial II
TUE-HAL-I
Standardizatiin
TUE-ORA-I
Biomedical Engineering II
TUE-ARA-I
Performance Analysis of Networks I
11:45 13:15 Lunch
13:15 14:45   TUE-RA2-II
Robotics & Control Systems II
TUE-RA3-II
Measurements in Electrical Systems
TUE-RA4-II
Wireless Communication Systems II
TUE-UDO-II
Semiconductor Devices & Systems
TUE-CHU-II
Other Technologies II
TUE-BIA-II
Antenna & Microwave II
TUE-TAM-II
YP
TUE-HAL-II
[Special] Wearable Technologies II
TUE-ORA-II
[Special] Machine Learning II
TUE-ARA-II
[Special] Edge Computing
TUE-LOB-II
Poster II
14:45 15:00 Coffee Break
15:00 17:00   TUE-RA2-III
Applications of IoT
TUE-RA3-III
Image Processing & Modeling I
TUE-RA4-III
Wireless Networks
TUE-UDO-III
Data Converters & Memory
TUE-CHU-III
Sensor Technologies & Applications II
TUE-BIA-III
Computational Intelligence II
TUE-TAM-III
WIE
TUE-HAL-III
Signal Processing II
TUE-ORA-III
Humanitarian Technologies Workshop
TUE-ARA-III
Computer Systems I
17:00 18:00    
18:00   Banquet                
Wednesday October 31, 2018
8:00 18:00 Registration
8:30 9:15 Plenary Speech (T. Yamada)                
9:15 10:00 Plenary Speech (J. Yu)                
10:00 10:15 Coffee Break
10:15 11:45         WED-UDO-I
Performance Analysis of Networks II
WED-CHU-I
Microgrid
WED-BIA-I
Signal Processing III
WED-TAM-I
Invited
WED-HAL-I
[Special] 5G & beyond II
WED-ORA-I
[Special] Humananitarian Technologies II
WED-ARA-I
[Special] Machine Learning III
11:45 13:15 Lunch Student Meetup Luncheon 8F Lobby
13:15 14:45   WED-RA2-II
Robotics & Control Systems III
WED-RA3-II
Signal Processing IV
WED-RA4-II
Implementation Issues in Communications
WED-UDO-II
Emerging Technologies I
WED-CHU-II
Other Technologies III
WED-BIA-II
Computational Intelligence III
WED-TAM-II
Computing Technologies
WED-HAL-II
[Special] Wearable Technologies III
WED-ORA-II
Biomedical Engineering III
WED-ARA-II
Renewable Energy & Solar Plants
14:45 15:00 Coffee Break
15:00 17:00   WED-RA2-III
Biomedical Engineering IV
WED-RA3-III
Image Analysis & Understanding III
WED-RA4-III
Wireless IoT
WED-UDO-III
Circuits & Systems II
WED-CHU-III
Image Processing & Modeling II
WED-BIA-III
Computational Intelligence IV
WED-TAM-III
Emerging Technologies II
WED-HAL-III
Computer Systems II
WED-ORA-III
Modeling & Analysis of Electrical Systems II
WED-ARA-III
Humanitarian Technologies Workshop
17:00 17:30 Closing Session for Certificates      

Technical Program (Tentative)